Sarsılmış Bebek Sendromu 

0 25

Sarsılmış bebek sendromu, bir bebeğin uygun olmayan bir şekilde sallanması ile oluşan bir beyin hasarıdır. Bu sendrom bir çocuk istismarı şekli olarak kabul edilir. Bebeklerde beyin yumuşak ve boyun kasları da son derece zayıftır. Kan damarları da aynı hassasiyette olduğundan bir bebeği hoyratça sallamak ; beyinde kanama, morarma ya da şişme oluşturabilir.

Sarsılmış bebek sendromu; özellikle ağlama nöbetleri susturulamayan ebeveynlerce çok hızlı sallanması ile görülen bir durumdur. Çocuk sıkıca kavrama şeklinde aşırı hızla sallanması ile belirtiler oluşmaya başlar. Sarsıntıya bağlı olarak beyinde kanama, retinada yırtılmaya kadar gidebilir. Sarsılmış bebek sendromu genelde 2 yaş altı çocuklarda çok daha fazla görülmektedir. En çok 6 ile 8 haftalık bebeklerde oluşum çok daha sıktır. Bilindiği üzere bu dönem bebeklerin en çok ağlama nöbetleri yaşadığı dönemlerdir.

Sarsılmış Bebek Sendromu Belirtileri Nelerdir?

⦁          Vücudunda titreme

⦁          Nefes almada zorluklar

⦁          Yemek yememek

⦁          Kusmak

⦁          Nöbet geçirmek

Bebeğe uygulanan şiddetli hareketler; beyine zarar verir. Boyun kasları da zayıf olduğundan başının kontrolsüz sallanma haline dönmesi kafatasında morarmalara, şişmelere ve kanamalara yol açar.

sarsilmis-bebek-sendromu
Sarsılmış bebek sendromu

Sarsılmış bebek sendromu teşhisi için beyinde var olan kanama ya da şişme tespiti, gözde kanama yeterlidir. Bunun üzerine beyinde hasar olup olmadığı kontrol edilir ve tanı netleştirilir. Beyin ayrıntılı olarak MR ‘ı çekilir, BT taraması yapılır, omurgada, kafatasında kırık olup olmadığı kontrolünden geçirilir, göz yaralanmaları, retina kontrolleri yapılır.

Sendrom tedavisi ise öncelikli olarak beyindeki kanamanın durdurulabilmesi için ameliyat olur. Basıncın azaltılması, fazla kanın boşaltılması gereklidir. Görme yetisinin kaybolmaması için göz ameliyatı da gerekebilir. Sarsılmış bebek sendromu geçiren bebek ya da çocuklarda, işitme kaybı, görme kaybı, nöbet görmeler, gelişmelerinde bozukluklar, zihinsel engellilik, konuşmasında bozukluk sayılabilir.

Sarsılmış Bebek Sendromu Nasıl Önlenebilir?

Sarsılmış bebek sendromu önlemek için her şeyden önce bebek kesinlikle sallanmamalıdır. Ağlama sürelerinin uzaması beklenen bir durum olduğundan sabırlı bir ebeveyn tablosu çizilmek zorundadır.

Sendromun belirtileri bazen söz konusu olmasa da bazen de dikkat çekici bir hal alabilir. Ebeveyn dışında bakıcılar tarafından da yapılan yanlış uygulamalarla öncelikli olarak fiziksel bulgular dikkat çeker. Sonrasında bu sendrom ile karşı karşıya kalınıp kalınmadığı teşhisi aşamasına geçilir. Beyinde ya da gözde kanamalar ya da kırıklık tespiti yapılır. Bu durumda olan bebekte uyanık kalma çabası her zaman zordur, bedeninde titremeler vardır, solunumda zorluklar çeker, kusma, cilt renginde bozukluklar hatta hatta komaya bile girebilir.

Sendrom içerisinde olan bebek ya da çocukların verdikleri belirtiler dikkate alınmalı, yaşadıkları bu istismarın son bulması sağlanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.