Psikolojisi Bozuk Çocuk Belirtileri

0 48

Psikolojisi Bozuk Çocuk Belirtileri

Psikolojik anlamda yaşanan rahatsızlıkların belirli bir yaş aralığı yoktur. Her yaş grubundan insanın ve hatta hayvanın psikolojik anlamda sıkıntılar yaşayabildiği görülmektedir. Psikoloji alanında çalışmalar yapan pek çok uzman, çoğu psikolojik sıkıntının temelinde çocukluk dönemleri olduğunu söylemektedir. Psikolojik anlamda yaşanan zorlanma ve travma belirtilerinin temeli araştırıldığında genel olarak çocukluk dönemlerinde maruz kalınan ihmal, taciz, istismar, değersizlik ve sevgisizlik gibi davranışlara rastlanmaktadır.

Çocukların psikolojileri, yetişkin psikolojisine göre bozulmaya daha eğimlidir. Dış dünyayla hem duyusal hem de duygusal anlamda yeni tanışmakta olan çocuklar, psikolojik muamelelerin yanlış etkilerine ve bıraktıkları hasarlara karşı daha savunmasızdır.

Psikolojisi bozulan çocuklar birbirinden farklı pek çok belirti gösterebilmektedir. Psikolojisi bozuk çocuk belirtileri birbirinden farklı olmaktadır. Çocuğun mizacına ve içinde bulunduğu çevreye göre değişiklik gösteren bu durum için genel yargılara varmak pek mümkün değildir.

İçe dönük veya dışa dönük olmak, gösterilecek tepkimelerin ne şekilde yönleneceği konusunda belirleyici olmaktadır. Psikolojisi bozulan çocuklarda görülen belirtiler şu şekildedir:

 

 • İştahsızlık ya da aşırı iştahlı olma durumu
 • Agresyon sorunları ve saldırgan tavırlar sergilemek
 • Çok uyumak ya da hiç uyumamak.
 • Aşırı hareketlilik ya da uyuşukluk
 • Duygusal yetersizlik ve tepkimelerde zayıflık ( Künt duygulanım)
 • Aşırı konuşkanlık ve duygusal paylaşımlarda fazlalık veya duvar örüp konuşmayı reddetmek
 • Aşırı sosyallik ya da asosyallik
 • Stres düzeyinde ve korkularda artış
 • Aşırı utangaçlık

 

Bu belirtiler haricinde de çocuktan çocuğa değişiklik gösteren farklı semptomlara rastlanabilir. Ortak semptomlar incelendiğinde çocukta bir rahatsızlık olup olmadığını anlayabilmek için en az 2-3 semptomun bir ara görülmesi gerekmektedir. Çocuk psikolojisi, uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu sebeple çocukta bir psikolojik rahatsızlık görüldüğünde kişilerin destek alması önerilmektedir.

 

Çocuğun Psikolojisi Neden Bozulur?

Çocukların psikolojileri oldukça hassastır. Dünyayla ve çeşitli duygulanımlarla yeni karşılaşan çocuklar mutluluk gibi üzüntü ve stresi de hemen benimseyerek duygusal dünyalarını buna göre oluşturmaktalardır. Aynı zamanda çocukluk dış etkenlere ve baskılanmalara en açık olduğumuz ve en çok maruz kaldığımız dönemdir. Çocuklukta başlayan sorunların ileriki yaşlarda da devam ettiği görülmektedir. Bu sebeple çocukta bir sorun tespit edildiğinde bunun çözüme kavuşturulması büyük önem arz etmektedir.

Çocuk psikolojisinin bozulma nedenleri farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak belirlenmiş faktörler şunlardır:

 • Baskılanma, ikinci plana atılma
 • Değersizlik hissi ve yeterli duygusal doyumun sağlanamaması
 • Zorbalığa uğramak
 • Duygusal ve fiziksel istismar
 • Taciz

 

Çocuk Psikolojisi Nasıl Düzeltilir?

 

Çocuk psikolojisi düzeltme için alanda uzmanlaşmış çocuk psikologlarından ve psikiyatristlerinden yardım almak gerekmektedir. Çocuklar için bir tedavi uygulanırken öncelikli olan psikoterapi gibi daha uzlaşımsal yöntemler tercih edilmektedir. 18 yaşın altında olan hastalara çoğunlukla psikiyatrik bir ilaç vermek pek tercih edilen bir yöntem değildir.

İlaçla iyileştirme yöntemi daha çok ileri düzey rahatsızlıklarda tercih edilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin destek almaları oldukça önemlidir. Evde gözlemleme ve istekleri yerine getirerek çocuğu tedavi etmeye çalışma, çocuğu görmezden gelme gibi durumlar ileriki yaşlarda çok daha büyük sorunlara yol açabileceği için, ebeveynlerin çocuklarında bir rahatsızlık olduğunu anladıkları noktada buna uygun bir şekilde hareket etmeleri beklenir.

 

Çocuk Psikolojisine İyi Gelecek Aktiviteler Nelerdir?

 

Psikolojik rahatsızlıklar durumunda hobi edinmek, çeşitli faaliyetlerle uğraşmak rahatsızlığı yenme noktasında yardımcı olabilmektedir. Resim yapmak, yüzmek, spor yapmak, şarkı söylemek gibi aktiviteler, çocuk psikolojisine iyi gelebilecek aktiviteler arasında yer almaktadır.

Çocuğunuzun psikolojik bir rahatsızlığı olması durumunda, psikoloğunuz gözetiminde çocuğunuzu bir hobiye yönlendirmek onun bu rahatsızlığın çok daha kolay yenmesini sağlayabileceği için oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.