Prematüre Bebeklerde Uyku Eğitimi

0 120

Prematüre bebeklerde uyku düzeni oluşması adına uyku eğitimi çok daha büyük öneme sahiptir. Özellikle prematüre bebeklerde ilk zamanlar bebek ile sık sık ten temasında bulunmak, sevgi dokunuşları ile ona güven vermek çok daha kıymetli olacaktır.

Peki, bu şartlarda prematüre bebeklerde uyku eğitimi nasıl oluşturulmalı?

Prematüre bebekler doğdukları andan itibaren oldukça zorlu bir süreçten geçmektedirler. Daha tam olarak gelişmeden dünyaya gelen bu bebeklerin minik bedenleri birçok zorlu koşula maruz kalmaktadır. Her ne kadar artık hem teknolojik hem de hastane konforu bakımından gelişmiş bir düzeye gelmiş olsak da, yine de maruz kaldıkları bu zorlu süreç sonunda diğer bebeklerden biraz daha farklı gelişim sürecine sahip oluyorlar.

Uyku, motor becerileri, yemek yeme alışkanlıkları gibi durumlarda birtakım sıkıntılar veya zorlanmalar yaşanabiliyor. Özellikle prematüre bebeklerde uyku düzeni oluşturmak ilk zamanlarda pek önerilmeyen ve pek de mümkün olmayan bir durum haline gelebiliyor. Çünkü bu süreçte anneden yeterince ayrı kalan bu bebekler anne şefkatine, kokusuna ve güvenine daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Prematüre Bebeklerde Uyku Eğitimi

premature-bebeklerde
prematüre bebeklerde
  • Prematüre bebekler normal şartlar altında doğmuş bebeklere oranla çok daha fazla ağlamaktadırlar. Bu yüzden bu süreçte ona sık sık şefkat göstermeniz en önemli önceliktir.
  • Uyku esnasına sevgi dokunuşları ve yavaş yavaş sallama ile beraber ninni söyleyebilirsiniz. Bu bebeğiniz için uykuya geçme noktasında oldukça huzur verici olacaktır.
  • Prematüre bebekler ilk zamanlar çok fazla uyuyabilmektedirler. Bu durum sizi endişelendirmesin. Çünkü bu durum normaldir. Bu durum bir süre sonra normale dönecektir.
  • Bebeğinizin uyuyacağı saate yakın ılık duş, hafif bir masaj veya kulağına fısıldayacağınız bir ninni ile uykuya hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde bebeğin eve adaptasyonu da sağlanacaktır.
  • İlerleyen zamanlarda yani 3. aydan sonra bebeğinize kitap okuyabilirsiniz. Bebeğiniz bu durumdan pek anlamayabilir diye düşünebilirsiniz ama aslında size olan bağlılığı ve güven duygusunu pekiştirmiş oluyorsunuz. Çünkü onunla bu şekilde vakit geçiriyor olmanız siz farkında olmasanız da ona huzur vermektedir.
  • Bebeğinizi uyutmak için emzirme yöntemini tercih etmeyin. Çünkü bu durum ilerleyen dönemlerde memeyi bıraktırma noktasında zorluk yaşamanıza neden olabilir. Kısacası bebeğiniz ile onu uyuturken yakın temasta olun ama uyutma yönteminiz emzirerek uyutmak olmasın.

premature-bebeklerde

Prematüre bebeklerde uyku eğitimi oluşturmak açıkçası biraz daha zor olabiliyor. Çünkü prematüre bebeklerde uyku düzeni oluşturmak diğer bebeklerde ki gibi gerçekleştirilmiyor. Çünkü zamanında dünyaya gelmiş bebekler doğar doğmaz annelerinden uzak kalma gibi bir durum  ile karşı karşıya kalmamışlardır. Bu yüzden onlarda kısa bir süre içinde uyku düzeni oluşturmak pek sorun olmayacaktır.

Prematüre bebekler uzun süre gelişimini tam olarak tamamlaması için hastanede kontrol altında tutulması gerekmektedir. Anne ve bebeğin bu ayrı kalma süreci daha bebek doğar doğmaz başladığı için, hastaneden çıktıktan sonraki süreç  de annesine ve sıcak yuvasına adapte olması için ekstra zamana ihtiyacı vardır. Bu yüzden annenin oldukça bebeği ile vakit geçirmesi gerekir.

Prematüre bebeklerde uyku günün büyük bir kısmını kaplar. Bu süreçte anne de bebekle uyuyarak ona güven vermeli ve yukarıda belirttiğimiz prematüre bebeklerde uyku eğitimi yöntemlerini bebeğiniz ile birlikte birebir uygulamanız gerekmektedir. Çünkü belirttiğimiz gibi bebeğinizin güvene ve anne sıcaklığına oldukça fazla ihtiyacı var.

Prematüre bebeklerin,  normal şartlar altında doğan bir bebeğin anneye olan ihtiyacının iki katı ihtiyacı vardır anneye. Kısacası erken doğan bebeklerde uyku düzeni oluşturmaya çalışırken onu kendinizden daha da uzaklaştırmamaya dikkat etmelisiniz. Tabii ki de bir düzene ihtiyacı var bundan zaten bahsettik. Ama bu düzen normal bir bebeğe oluşturulan uyku düzeninden bir tık farklı.

Aslında bakılırsa tek fark prematüre doğan bebek ile uyumak veya uyku esnasında çok fazla ten temasında bulunulması gerekirken normal bebeklerde bu durum anneye daha fazla alışmaması için biraz daha mesafeli olarak ayarlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.