Oyun Aktivitesi Polimer Kil Nasıl Hazırlanır?

0 72

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için geçmişten günümüze kadar gelen en keyifli malzeme polimer kil olmaktadır.

Bir çeşit oyun hamuru olarak işlev gören kil, sanatsal bir ürüne dönüşmesiyle farklılık gösterir. Çocuk defalarca yapıp bozacağı bir malzeme ile değil, başkalarına hediye edebileceği, evinin bir köşesine süs olarak koyabileceği, hatta bazen kullanabileceği bir ürün ortaya çıkarır. Bu da onun malzemeyle olan ilişkisini etkiler.

Polimer Kil İle Oynamanın Sayısız Faydası Var

Kilin fiziksel gelişimde büyük-küçük kas gelişimine etkisi çok fazladır. Özellikle yoğurma hareketi, parmak kaslarını güçlendirmekte ve diğer becerileri için gelişimine destek olmaktadır.

Bunun dışında üretim aşamasındaki tasarımı, hayal gücüne, bunu uygulamaya çalışması dikkati ve gözlem yeteneğine fayda sağlamaktadır. Yaptığı tasarımı hakkında konuşması ve düşüncelerini aktarması da yine kendini ifade etmesi bakımından önemli bir kazanımdır.

Bir işi başlama ve bitirme konusunda sorun yaşayan, sabırsız ve olumsuzluklar karşısında motivasyonunu kaybeden çocukların sanatsal bir aktivite ile uğraşarak bu problemlerin üstesinden gelebilirler.

Polimer kil ile yapılan etkinlikler kolay ve kısa süreli olduğu için giderek etkinlik süreleri gelişecek ve konsantrasyon konusunda da ilerleme kaydedebileceklerdir. Kil ile çalışmak aynı zamanda kişisel temizlik, düzen gibi alışkanlıklar da kazandırdığı için sosyal hayatlarına da büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Evde Polimer Kil Nasıl Hazırlanır?

Evde açıkta kalarak kuruyabilen polimer killerden yapmanız için size gereken sadece iki malzemedir.  Yeteri kadar karbonat ve mısır nişastası ile kısa sürede tutkalsız bir polimer elde edebileceksiniz.

Polimer Kil Malzemeleri

polimer-kil
polimer kil
  • 1 çay bardağı karbonat
  • Yarım çay bardağı mısır nişastası
  • Yarım çay bardağı su

Malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra tavaya alıp ocağın altını yakıyoruz ve sürekli karıştırıyoruz. Bu arada hiç şüpheniz olmasın, bu işlem tavanıza herhangi bir zarar vermeyecektir. Kilimizi kısık ateşte, katılaşana kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

Katılaşmaya başlayınca ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz. İyice soğuduktan sonra bütün kili toplayıp bir araya getiriyoruz. Kopardığımız parçalara istediğimiz şekli verip kurumaya bırakıyoruz. Eğer artan parçalar olursa bunları streç filmle sarabilirsiniz, böylece polimer kil hava alıp kurumayacaktır. İstediğiniz zaman yeniden yumuşacık killerinizi kullanabileceksiniz.

Kille Neler Yapılır?

Kilimizle tokalar, broşlar, buzdolabı süsleri, kolye ve boncuklar yapabiliriz. Şekil verip kuruttuktan sonra istediğimiz renge boyayabiliriz. Boya bir gün beklerse tam oturacaktır. Üzerine bir de vernik sürersiniz, artık suya da dayanacaktır. Böylece yeterince kaliteli ve orijinal ürünler tasarlamış olacaksınız.

Çocukların gelişimi için önemli olan bu tür faaliyetlerin sayısız örneği mevcut. Fakat polimer kil en basit olanı diyebiliriz. Hem hazırlanışı hem de kuruması ve son şeklini alması diğer ürünlere göre çok daha hızlıdır. Sadece çocuklar değil, yetişkinlerin de stresini alacak bu eğlenceli aktiviteyi keyifle yapmanızı dilerim. Ürünlerinizi satışa sunmadan önce bizimle de paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.