Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin 5 Anahtar Yolu!

0 171

Ebeveynler bunu çocuklarının hayatı boyunca akıllarında tutarlarsa gelişimlerinin her aşamasında mutlu çocuklar yetiştirmiş olacaktır.

Çocuklukta duygusal sağlık gelecekteki mutluluğun anahtarıdır. İyi bir duygusal sağlık ebeveynlerin çocuklarının duygularını her zaman dikkate almaları, yanlış yaptıkları zaman nasıl tepkiler vereceklerini bilmeleri ve gelişimlerine uygun davranmaları yardımcı olmaları anlamına gelir.

Çocukların iyi bir duygusal sağlığa sahip olmaları için, onlara her zaman mutlu olmaları için bir seyler yapmak değildir. İyi bir duygusal sağlık, kişinin kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlaması, hayatın dengeli olması için onları yönetmeyi öğrenmesi anlamına gelir.

Mutlu çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynler şu 5 anahtar yola dikkat etmelidir:

İçindekiler

1.Kendi Duygusal Dengenizi Bulun

mutlu-cocuklar
Mutlu Çocuklar

Çocuklarınızın gerçekten duygusal olarak dengeli olmasını istiyorsanız önce kendinizin duygusal olarak dengede olmanız gerekir. Ebeveynlerin hem fiziksel hem de duygusal olarak kendilerine bakma sorumluluğu vardır. Bu şekilde çocuklarına dengeli bir eğitim sunmak için yeterli kapasiteye, enerjiye ve canlılığa sahip olabilirler.

Anne ve babalar kendilerini depresif hissettikleri veya kötü bir ruh hali içinde oldukları dönemlere dikkat etmelidir. Bu dönemler mutlu çocuklar yetiştirmek için riskli zamanlardır. Bu dönemlerde çocukları ile arasında kötü bir bağ varsa çocuklarda davranış sorunlarına yol açan olumsuz sonuçların ortaya çıkabilir.

2.Çocuklara İyi İlişkiler Kurmayı Öğretin

Mutlu çocuklar yetiştirmek için çocukların kendileri ve başkalarıyla iyi ilişkiler kurmayı öğrenmeleri gerekir. Ebeveynler, çocukları ile başkalarının nasıl ilişki kuracaklarını öğretmek için ne kadar zaman harcadıklarını takip etmeleri gerekir.

Etkili sosyal beceriler geliştirmelerine yardımcı olmak mutlu çocuklar için oldukça gereklidir. Bunu başarmak için, empati becerisini geliştirmek ve çocukları iyilik yapmaya teşvik etmek gerekir.

3.Mükemmelliği Değil, Çabayı Vurgulayın

mutlu-cocuklar

Çocukların duygusal dengeyi iyi bir motivasyonla öğrenmeleri için, hayatta harika şeyler elde etmeleri gerekli değildir.  Bunun için de mükemmelliğin var olmadığını anlamaları gerekir. Hatalar gerçek öğrenmelerdir ve gerçekleri anlamamıza yardımcı olan temel yaşantılardır. Bu nedenle, ebeveynler çocukların çabalarını övmelidir.

Başarıya veya mükemmelliğe çok fazla önem veren ebeveynlerin çocukları yüksek düzeyde depresyon ve kaygı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Mutlu çocuklar yetiştirmek için mükemmel ölçütlere sahip olmamanız gerekir.

Zekaları nedeniyle övülen çocukların çoğu hata yapma ve ‘akıllı’ durumlarını kaybetme riskine girmemek için örnek olarak en kolay bulmacayı seçecektir. Öte yandan, sadece bulmacayı yapmaya teşvik edilen çocukların %90’ından fazlası daha zor olanı seçebilmektedir. Ebeveynler, çocukları çaba ve yapılan iş için övdüğünde sürece katılımlarını sürdürmek isteyecek ve öğrenme görevinden sapmayarak kendi motivasyonlarını bulacaktır.

4.Her Durumun İyi Taraflarını Da Gösterin

Çocuklar doğal olarak dünyayı iyimserlikle yorumlama eğilimindedirler. Peki neden büyüdükçe bu yeteneği kaybediyorlar? İyimserlik mutlulukla yakından ilişkilidir ve bu nedenle çocuklara bardağın her zaman dolu tarafını görmelerini öğretmek gerekir.

Olayların iyi taraflarını görebilen çocuklar, okulda daha başarılı olacak ve yetişkin olarak daha çok çalışacaktır. Aynı zamanda daha uzun yaşayacak, kişilerarası ilişkilerinden daha memnun olacak, depresyon veya kaygı ancak okudukları birer duygu olarak kalacaktır. Mutlu çocuklar yetiştirmek ebeveynler olayların olumlu taraflarına odaklanan çocuklar yetiştirmek için de çabalamalıdır.

5.Çocukların Duygusal Zekasını Geliştirin

mutlu-cocuklar

Duygusal zeka bireylerin insanlarla bir arada bulunma, iletişim kurma ve duygularını anlama gibi becerilerinin temel kaynağıdır.

Çocuklar ne kendilerinin ne de başkalarının duygularını doğal olarak nasıl anlayacaklarını kolaylıkla anlamayabilirler. Bu nedenle, ebeveynlerin duygularını anlamayı ve duygularını kelimelerle ifade etmeyi öğrenebilmeleri için bu süreçte onlara yardımcı olmaları gerekecektir . Yüksek duygusal zeka mutlu çocuklar yetiştirmek için önemli anahtarlardan biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.