Çocuklara Matematiği Eğlenceli Öğretmek Nasıl Olur?

0 407

Pek çok çocuk için matematiksel işlemleri yapmak oldukça zor ve sıkıcı ama matematiği eğlenceli öğretmek farklı çalışmalarla mümkündür.

Pek çok çocuk sıkıcı buldukları ve anlamadıkları için matematik zorlandıkları bir konudur. Ancak zamanında hareket etmezseniz gelecekte bu bir sorun olarak ortaya çıkabilir. Bunun için matematik öğretimi farkındalığı kazanmak ebeveynlerin üzerinde durması gereken önemli bir konudur.

Çocuklar İçin Matematik Öğrenmek Neden Önemlidir?

Matematik, tüm ülkelerde okulların öğretim planları içinde her zaman önemli bir yer tutmuştur. Matematik öğretimi pek çok zihinsel becerinin gelişimi için oldukça önemlidir. Matematik iyi bir şekilde öğrenildiğinde şu katkıları sunar:

  • Analitik düşünceyi geliştirir. Matematik öğrenmek, çocukların argümanları nasıl analiz edeceklerini, aralarındaki ilişkileri görmelerini ve bir sonuca ulaşmalarını sağlar. Analitik düşünme, çocukların gerçeği araştırmalarına, akıl yürütmelerine, mantığı uygulamalarına ve kanıtlara dayalı olarak gerçeği aramalarına yardımcı olur.
  • Zamanı günü gününe yönetmeye yardımcı olur. Çocukların gelecekte, kesinlikle matematiğe ihtiyaç duyacakları çok sayıda alan olacaktır. Bunlar arasında faturalar, makbuzlar, giderler, gelir, banka kredileri bunlar arasındadır.
  • Beyni zinde tutmaya yardımcı olurum Matematik, hem çocukların hem de yetişkinlerin beyni için mükemmel bir “jimnastiktir”.
  • Doğayı anlamaya yardımcı olmaktadır. Genellikle sadece doğada gördüğümüze bakarız ama matematikle ötesini görebilir ve çevremizde neler olduğunu anlayabiliriz.
  • Sorun gidermeye katkı sağlar. Matematik ile problemleri başka bir perspektiften görmek ve günlük hayatımızda uygulanabilecek çözümler aramak mümkündür.
  • Bilgeliği teşvik eder. Matematik doğa bilimleri, coğrafya, astronomi, beden eğitimi, müzik veya teknoloji gibi diğer alanlarla ilgili olduğu için bilgeliği destekler.
  • Çocukların daha az manipüle edilebilir olmasına katkı sağlar. Matematik ile verileri analiz etmeyi ve gerçek olmayabilecek rakamlar tarafından manipüle edilmemeyi öğrenirsiniz.

Tüm bu yararlar matematiği eğlenceli öğretmek ile mümkün olabilir. Farklı teknikler sayesinde çocuklar hem matematiği daha çok sevecek hem de beyinlerine katkı sağlayacaktır.

Matematik Öğretmenin Eğlenceli Yolları

matematigi-eglenceli-ogretmek

Matematik öğrenmek pek çok açıdan faydalı olduğu için onu öğretmenin eğlenceli yollarını bilmek de önemlidir. Matematiği eğlenceli öğretmek çocukların ilgi alanlarına ve farklılıklarına göre değişebilmektedir. Ancak ortak olan yollar arasında şunlar bulunur:

1.      Oyunlar Kullanın

Oyun oynamak her zaman eğlencelidir ve çocukların tam gelişimi için gereklidir. Oyunlar ayrıca matematik öğrenmenin harika bir yolu olabilir. Örneğin, masa oyunları arasında yer alan bingo sayıları, birleri ve onlukları öğrenmek veya sayıları tanımlamak için kullanılabilir. Monopoli parayı yönetmeye, toplamaya, çıkarmaya, çarpmaya, ödemeye yardımcı olan başka bir geleneksel oyundur.

Neredeyse tüm kart oyunlarında toplamanız, çıkarmanız veya çarpmanız gerekir. Bu nedenle kartları karıştırmak, dağıtmak ve saymak zorunda kalarak hesaplamayı öğrenmeye ve ayrıca ince motor becerileri geliştirmeye yardımcı olur. Tüm bu oyunlar matematiği eğlenceli öğretmek için denenebilecek yöntemler arasında yer almaktadır.

  1. Matematiği Gerçek Dünyaya Uygulayın

Matematiğin gerçek dünyada birçok uygulaması vardır ve çocuklar bunu gördüğünde konuya daha fazla ilgi duyar. Bu anlamda örneğin sayıların nasıl ele alındığını ve günlük yaşamlarında nasıl uygulandıklarını anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Günlük yaşamdaki farklı hesaplamaları kullanmak yararlı olacaktır. Matematik öğretimi için gerçek dünyadan farklı örnekler bulmak yardımcı olacaktır.

3.      Teknolojiyi Kullanın

matematigi-eglenceli-ogretmek

Örneğin, internet ve sosyal ağlar matematik öğrenmek için iyi birer yardımcı olabilir. Gençlerle Facebook veya Twitter gibi sosyal ağlarda, takipçileri anlamaya yardımcı olan ve matematiğin mükemmel bir gerçek uygulaması olan istatistikleri görebilirsiniz. Teknolojiyi kullanmanın başka bir yolu da videolar, sanal veya artırılmış gerçeklik veya matematiğe odaklanan eğitici video oyunlarıdır.

Matematiği eğlenceli öğretmek için sanal topluluklar oluşturabilirsiniz. Yeni teknolojiler ve sosyal ağların kullanımı yoluyla, öğrencilerin deneyimlerini paylaştığı ve ortak öğrenmenin gerçekleştiği öğrenme toplulukları oluşturulabilir. Örneğin, Facebook’taki gruplar aracılığıyla yapılabilir.

4.      Zorluklar Oluşturun

Çocuklar bir zorlukla karşılaştıklarında, ilgi duymaları daha olasıdır. Bu anlamda, gerçek dünyada uygulaması olan ve öğrenme isteklerini harekete geçiren matematiksel zorluklar oluşturulabilir. Özellikle matematik öğretmek için gerçek hayata dönük zorluklar yardımcı olacaktır.

5. Matematiği Farklı Alanlarla İlişkilendirmek

Bilindiği gibi matematik birçok konu ile ilgilidir. Örneğin, tarih rakamlarla veya biyoloji grafiklerle ve hesaplamalarla açıklanabilir. Ayrıca doğada simetri veya pi sayısı gibi birçok matematiksel uygulama örneği buluruz. Çocuğun bu ilişkilendirmeyi yapabilmesi için farklı örnekler bulmak matematiği eğlenceli öğretmek için yararlı olacaktır.

6.      Aşçılık

matematigi-eglenceli-ogretmek
Matematiği eğlenceli öğretmek

Yemek yapmak genellikle kız ve erkek çocukların dikkatini çeken bir şeydir. Ayrıca en sevdikleri tatlı için bir tarif hazırlamak matematik öğrenmek için eğlenceli bir yol olabilir. Bir yandan pişirme süreleri, yiyeceğin ağırlığı veya pişirme sıcaklığı ile hesaplamayı öğreneceklerdir. Ayrıca koniler, dikdörtgenler veya daireler gibi geometrik şekillerin önemini öğreneceklerdir. Bunun için bu şekillerle mutfak gereçlerini ilişkilendirebilirsiniz.

7.      Çizimler ve Çıkartmalar Kullanın

Küçük çocuklar resimleri kullandıklarında daha iyi öğrenme eğilimindedirler. Bu nedenle ince motor becerilerini geliştirirken matematiksel bir işlemi grafiksel olarak gösteren bir şekilde resimler ve çıkartmalarla matematik öğretilebilir.

Görüldüğü gibi matematik çocuklar için sıkıcı bir ders olmak zorunda değildir. Ancak biraz yaratıcılık kullanılarak ilgi uyandırılabilir ve konunun önemini çocuklar daha en baştan anlamaya başlarlar. Matematiğin günlük hayatta sahip olduğu uygulamalar matematiği eğlenceli öğretmek için oldukça önemli bir yoldur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.