İlk Gebelikte Kürtaj Olmak Kısırlığa Neden Olur Mu?

0 114

İlk Gebelikte Kürtaj Olmak Kısırlığa Neden Olur Mu?

İlk kürtajın etkisi olarak halk arasında kısır kalınması ile ilgili yanlış bir bilgi dolaşmaktadır. İlk kez kürtaj olan kişiler herhangi bir kısırlık problemi ile karşılaşmazlar. Kısırlığa sebep olan farklı unsurlar bulunur ve bunlar yumurtalıklar ile ilgili problemlere işaret edebilir. Bir kadın sağlıklı olsa da kısır olabilmektedir ve aynı durum erkekler için de geçerlidir. Kürtaj ve kısırlık arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Sağlıklı ve doğru olmayan her gebelik kadının isteği sonucunda sonlandırılabilir. Bunun için belirlenen yasal sürenin aşılmaması önemlidir.

Kürtaj Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Kürtaj kısır bırakır mı sorusu sık sık merak edilen bir sorudur ve yanıtı ise olumsuzdur. Kürtaj yaptıran kadınlar sırf kürtaj yaptırdıkları için kısır kalma gibi bir problem ile karşılaşmamaktadır. Yumurtalıklar ve diğer unsurlar göz önünde bulundurularak doğurganlık oranlarını hesaplamak mümkündür. Doğurganlık üzerinde ise yapılan kürtajın negatif bir etkisi bulunmaz.

Kürtaj Anneye Zarar Verir Mi?

Kürtaj Anneye Zarar Verir Mi
Kürtaj Anneye Zarar Verir Mi

Kürtaj riskleri olan bir uygulamadır ve işlem esnasında rahmin delinmesi mümkündür. Bunun için tam teşekküllü sağlık kuruluşlarında işlemin yapılması tavsiye edilir. Kürtaj yaptırmak isteyen kadınların ya da çiftlerin güvenli yerleri tercih etmesi gerekir. Deneyimli doktorlar tarafından yapılacak olan kürtajda alınan risk daha düşük olacaktır. Kürtajın neden olduğu riskler arasındaki maddeler şu şekildedir:

  • Rahmin delinmesi
  • Parça unutulması
  • Gebeliğin sonlandırılamaması
  • Kanama
  • Enfeksiyon ve iltihap
  • Anestezi sebebiyle oluşan riskler
  • Rahim içinde yapışıklığın meydana gelmesi

En sık karşılaşılan problemler arasındadır. Ancak bu problemlerin yaşanması, herkeste aynı sorunların ve risklerin meydana geleceğini göstermez. Operasyonun riskleri olsa da kürtaj ve kısırlık birbiriyle doğrudan bağlantılı olan süreçler değildir.

Kürtaj Ne Zaman Yaptırılabilir?

Kürtaj yaptırma zamanı gebeliğin ilk 10 haftası içinde olmalıdır. Yasal süreç 10 haftadır ve 10. Haftadan sonra kürtaj yaptırılması tavsiye edilmez. 10 haftadan sonra kürtaj yaptırmak isteyen kadınların hayatları da riske girebilmektedir. Bu neden ile kürtajın ilk 10 hafta içerisinde gerçekleşmesi tavsiye edilir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Regl Olunur?

Kürtaj sonrası regl olmak için ortalama 1 aylık bir süreç gerekir. Kürtaj işlemini takip eden 30 ila 40 gün arasında regl olunması gerekir. Eğer 40 gün geçmiş ve hala regl olunmamış ise bu durumda mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmelidir. Yeniden adet olmak için kişilerin sabırlı olması ve ilk 30 günü tamamlamaları beklenmelidir.

Kürtaj Esnasında Genel Anestezi Yapılması Uygun Mu?

Kürtaj yaptırırken anestezi de uygulanır. Lokal anestezi tercih edilebileceği gibi tam anestezi uygulaması da mümkündür. Genellikle tam (genel) anestezi tercih edilir. Kürtaj ve kısırlık arasında bilimsel bir bağ olmaması da kürtaj yaptıran kadınların daha sonra yeniden gebe kalabilecekleri anlamına gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.