Çocuklara En Uygun Enstrüman Hangisidir?

0 126

Enstrüman; çocuklara hangi yaşta hangi müzik aleti verileceği önemli sorunlardan biridir. Çocukların küçük yaşlarda başarı duygusunu hissetmesi ve müzikle ilgilenmesi için kolay öğrenebilecekleri aletlerden başlamak daha doğru olacaktır.

Müzikle ilgilenmek pek çok çocuğun ise dikkatini çeken sanat dalları arasında yer alır. Bu nedenle müzikle çocuklar bir taraftan eğlenirken diğer taraftan da bedenlerini, duygularını ve bedenlerini eğitir. Bu sebeple de çocuk gelişimi açısından müzik aletlerinin kullanılması oldukça değerlidir. Bu nedenle aileler çocukları için en uygun enstrümanı seçerek müzikle ilgilenmelerini sağlamalıdır. Bu müzik aletleri çocukların potansiyellerini ve yeteneklerini ortaya çıkaracaktır.

İçindekiler

Çocukların Enstrüman Çalması Neden Önemlidir?

İnsan hayatında ilk üç yaşta herhangi bir müzikle ilgilenmek bireyin yeteneğini ve potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlar. Çocuğa enstrüman verildiğinde dikkatleri artar, koordine gerektiren davranışları daha iyi öğrenir, bellekleri güçlenir ve en önemlisi de eğlenirler! Bu nedenle bütün aileler çocuklarını müzikle erken yaşlarda tanıştırmalıdır.

Müzik aletleri pek çok farklı kategoriye ayrılır. Ancak temel olarak 4 tane ana kategoriden bahsedilebilir. Bu ana gruplar telli, vurmalı, nefesli ve vurmalı müzik aletleri olarak bilinir. Bu müzik aletlerinin özellikleri, çıkardıkları sesler ve çalma şekilleri oldukça farklıdır. Bu nedenle de her bir müzik aleti farklı tekniklerle öğrenilir. Ruhu ve zihin sağlığını destekleyen bu aletlerden birini çocuğunuza aldığınızda, çocuğun sanata bir adım yaklaşmasını sağlamış olursunuz.

Çocukların Enstrüman Çalmasının Yararları Nelerdir?

enstruman
enstrüman

Çocukların müziğin ritminden en iyi şekilde yararlanabilmesi için öncelikle hangi yaşta hangi müzik aleti kullanılacağına karar verilmelidir. Bunun için de çocuğun eğilimleri, yetenekleri, yaşı, gelişim özellikleri ve dikkat düzeyi dikkate alınmalıdır. Bu şekilde çocuğa enstrüman verildiğinde pek çok fayda elde edilir. Bu faydalar arasında şunlar yer alır:

  • Müzik aletleri çocukların sosyal davranışları edinmeleri ve toplumla kaynaşmaları için bir fırsat yaratır. Müzik aletlerini öğrenmek için ya da öğrendiklerini sergilemek için bir araya gelen çocuklar muhteşem bir sosyal ortam oluşturur.
  • Müzik aletleri aynı anda zihindeki pek çok noktayı uyarır. Bu sebeple de beyin gelişimi üzerinde etkili olur.
  • Çocuklara düzenli çalışma, zamanı yönetme ve emek gösterme gibi beceriler katar.
  • Müzik aletleri sayesinde bir çocuk duygularını ifade etmenin farklı bir yolunu keşfetmiş olur.
  • Çocukların taşıdığı stres, kaygı ya da diğer sorunlara karşı bir çözüm olur.
  • Dikkat üzerinde etkili olur ve konsantrasyonu artırır.

Bu faydalara sahip olan müzik aletleri çocukların gelişiminin önemli parçalarından biri olmalıdır. Bunun için çocukların istekleri de dikkate alınarak farklı müzik aletleri tercih edilebilir.

Çocukların Kullanabileceği Enstrümanlar Nelerdir?

Çocuğa enstrüman alarak kullanmasını beklemek doğru bir yaklaşım olmaz. Aynı zamanda çocuğun eğitim alması da şarttır. Çocuklar bir uzmandan akranlarıyla birlikte müzik aletlerinin eğitimini aldığında daha nitelikli bir süreç elde edilmiş olacaktır. Peki, hangi enstrümanın eğitimi çocuklar için daha uygundur?

Gitar Eğitimi

Müzik aleti denildiği zaman ilk akla gelen seçenek gitar olur. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da en iyi müzik aleti seçeneği gitardır. Bu nedenle bir çocuğu müziğe yönlendirmede ilk başvurabileceğiniz kaynaklardan biri gitar olacaktır. Ayrıca hangi yaşta hangi müzik aleti gibi bir sorunuz varsa 4-5 yaş civarındaki çocuklar gitarı rahatlıkla kullanabilir. Ancak çocukların bu yaş düzeyine uygun olan bir gitar temin edilmesi gerekir. Ayrıca daha küçük çocuklar için ya da gitar alternatifi olarak ukulele de tercihleriniz arasında yer alabilir.

Perküsyon

Perküsyon özellikle de küçük yaş grubunda yer alan çocukların müzik eğitiminde yer verilebilecek aletler arasında yer alır. Perküsyon çocuklarda ritim duygusu oluşturarak müziğe adım atmaya yardımcı olur. Bu enstrüman anasınıfı düzeyindeki çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu aletle ritim duygusu geliştikten sonra farklı müzik aletlerine geçilebilir.

Piyano Eğitimi

enstruman

Çocuklar için en temel müzik aletlerinden birisi de piyanodur. Piyano çalmaya başlamak için uygun yaş aralığı 4-6 yaştır. Piyano eğitimi sayesinde çocukların algılama düzeyleri ve mantıksal akıl yürütme becerileri gelişir. Bu müzik aleti aynı zamanda çocukların bütün bedenlerini kontrol etmesine yardımcı olur. Bu eğitim çocuğun kişisel gelişimine büyük katkılar sunar.

Keman Eğitimi

Keman da oldukça popüler müzik aletlerinden biridir. Telli bir müzik aleti olan keman çalmak için uygun yaş aralığı 6-13’tür. Bu eğitim diğer müzik aletlerinden biraz daha zorlu olabilir. Ancak erken yaşlarda keman öğrenmek çocuklara çok fazla yarar sağlar. Çocuklar keman eğitimi ile bir bütünün önemli bir parçası olmayı öğrenirler.

Melodika

Çocuklar nefesli çalgılardan çok hoşlanır. Melodika ise tuşlu ve nefesli bir müzik aletidir. Bu nedenle de melodika pek çocuğun hoşuna gider. Oldukça farklı melodi çıkarabilen bu alet parmakları ve nefesi koordineli kullanmayı gerektirir. Melodika çocuklarda koordinasyon gelişimine katkı sunmanın yanı sıra kulak gelişimi, müzik duyarlılığı ve parmakları kullanma gibi beceriler de sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.