Çocuk Eğitiminde Ebeveyn Tehlikesi

0 56

Çocukların eğitimleri ebeveynlerin onlara verdiği destek ile şekillenir. Elbette her çocuk için bunu söylemek mümkün olmaz. Bazı çocuklar her ne kadar çocuklarının gelişimlerine engel koysalar da çocuklarının başarılarına mani olamazlar. Yapılan hatalar çocuğu kamçılarken onun daha güçlü olmasını sağlayabilir. Fakat tehlikeli olan bu değildir. Asıl tehlike bilinçli olan daha doğrusu bilinçli olduğunu sanan ebeveynlerdir.

Çocuğun gelişimi ve ileriye dönük adımları daha iyi atması açısında ebeveynlerin kararları oldukça önem taşır. Birçok ebeveyn tarafından yapılan hatalar tamda karar alınma aşamasında olmaktadır.

Aşağıda yer alan soruları yanıtlayın… Soruların yanıtları sonrasında ise ebeveyn olarak çocuğunuz için tehlike olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.

  • Çocuğunuzun okuldaki başarısında bazı derslerinin çok iyi olmasına karşın bir ya da iki dersinde bu başarının olmadığını öğretmeninden öğrendiniz. Ne yaparsınız?

A)Çocuğuma başarısız olduğu ders ya da dersler için özel öğretmen tutarım

B)Öğretmeni suçlarım. Sonuçta eğitim vermek onun görevi

C)Çocuğuma başarısız olmasının nedenleri ile ilgili bir konuşma yaparım onu motive ederim.

D)Çocuğumun başarılı olduğu ders için özel öğretmen tutarım

E)Çocuğumun başarısız olduğu ders ya da dersler olduğundan haberim yokmuş gibi davranırım

Küçük bir test çalışması olan bu uygulamada birçok ebeveyn A şıkkını tercih etmektedir. Özel öğretmen tutmaya gücü olmayanlar ise kendi gayretleri ile ders ile ilgili bilgileri aktarmaya çalmaktadır. Böylelikle çocuğun yetersiz olduğu ders için başarı elde edilebilir. Bazı ebeveynler öğretmeni suçlarken bazıları E seçeneğinde olduğu gibi bilmezlikten gelmeyi tercih eder. C şıkkı ise özellikle çocuk psikolojisi açısından kendini yeterli olarak ifade eden ebeveynler tarafından sıklıkla yapılmaktadır.

Bu küçük testteki asıl amaç ise D şıkkıdır. Çocuğunuzun belli bir dersten yüksek not alması demek onun bu yöndeki eğilimini göstermektedir. Bu ise onun başarılı olabileceği bir alana yönelebilmesi anlamına gelir. Yani onun başarısız olduğu ders ile ilgili size bilgi sunan öğretmene teşekkür ederek onun başarılı olduğu ders için daha fazla ilgilenmeniz ve ilgisini çeken bölüme doğru yönelebilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğitim ve Ebeveynlerin Hedefleri

egitim
Eğitim

Ebeveyn tehlikesi çocukların gelişiminde önemli bir engeldir. Onlar hayatlarında başarılı olmaya çalışırken öncelikle asıl anne ve baba ile mücadele etmeleri gerekir. Fakat bunu anlamayarak büyüyen çocuklar her daim kendilerini yetersiz hisseder. Çünkü eğitim ve oradaki başarı öncelikle ailesine aittir. Bu ise ebeveynlerin çocukça olan tavırlarından kaynaklanır.

  • Yemedim yedirdim, giymedim giydirdim
  • Ne istedin de almadık?
  • Sen yeterli başarılı ol, ben ne isterim başka
  • Ah büyüyecek de adam olacak da ben göreceğim.

Ve daha birçok buna benzer cümleler çocuklara her daim yöneltilenler arasında yer alır. Çocuğun küçümsendiği, her daim anne babaya borçlu olarak sunulduğu cümleler daha o küçük yaşında omuzlarına binen yük olur. Zaman içinde ağırlaşır ve asla onu atamaz. Hatta anne baba vefat etse bile çocuk onlara yaşatamadığı hayat için kendini suçlar ve bu daha ağır bir suçluluğa dönüşür.

Çocuğunuzun hayatında ona engeller koyan olmamak ve onun eğilim duyduğu yolda ilerlemesini sağlamak için çabanızı harcayın. Bu çabalarınız içinde çocuğunuza asla omuzlarında atamayacağı yükleri yüklemeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.