Çocuklarda Dışkı Kaçırma Problemi

0 91

Okul çağındaki çocuklarda dışkı kaçırma problemiyle karşı karşıyaysanız, öncelikle çocuğu çok iyi bir şekilde gözlemlemeli ve yumuşak bir ses tonuyla iletişime geçmelisiniz. Çocuğu gözlemlemek, bu sorunun nedenini bulmada büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Çocuğu azarlamak ya da şiddet uygulamak kesinlikle doğru bir davranış olmadığı gibi, sorunun daha da büyümesine ve ciddi problemlere neden olabilir. Çocuğu azarlamak, onu daha da korkutup üzebilir ve altına kaçırmasını tetikleyebilir. Bu gibi problemlerin altında yatan birçok psikolojik rahatsızlık olduğu gibi sindirim bozuklukları gibi rahatsızlıklar da olabilir.

Çocuklarda Dışkı Kaçırma Psikolojik Nedenleri

Çocuklarda dışkı kaçırma sebepleri arasında psikolojik sorunlar da vardır. Çocuğun ebeveynleri arasında yaşanan kavgalar, ev ortamında huzursuzluk, yüksek sesli tartışmalar, anne ve babanın ayrı olması en sık görülen sebeplerdendir. Ayrıca dışkı kaçırma problemi yaşayan çocuğun; kardeş ile ilgili fikri alınmadan, anne ve babanın çocuk dünyaya getirmesi, çocuğun şiddete maruz kalması/şiddete maruz kalan birini görmesi ve buna benzer birçok hane içi sorunlar, dışkı kaçırma problemine yol açabilir.

cocuklarda-diski-kacirma
Çocuklarda Dışkı Kaçırma

Hane içi sorunların dışında, okul ortamında, sosyal hayatında yaşadığı sıkıntılar da yine dışkı kaçırma gibi problemlere sebep olabilir. Sosyal kaygı bozukluğu yaşayan çocuklarda bu soruna oldukça sık rastlanır. Okulda ya da arkadaş ortamında altına kaçıran çocuk, bu durumun vermiş olduğu utanma duygusu ile dışkı kaçırma rahatsızlığını daha çok tetiklemiş olur ve döngü bu şekilde devam eder.

Dışkı kaçırmanın bu gibi psikolojik nedenlerinin yanında, istismar, depresyon gibi çok ciddi problemler de olabilir. Ebeveynler, çocuk ile çok iyi bir diyalog oluşturmalı, sakince bu gibi problemler olup olmadığını tespit etmelidir.
Dışkı Kaçırmanın Diğer Nedenleri

Çocuklarda dışkı kaçırma; kabızlık, bağırsak sorunları gibi bir takım sağlık sorunları nedeniyle de meydana gelebilir. Kabızlık sorunu olan çocuk, tuvalete çıktığında yaşadığı ağrı ve acı sebebi ile dışkısını yapmaktan kaçınabilir. Uzun süre dışkısını tutması durumunda, altına kaçırma problemleri yaşanabilir.

Çocuk her ne nedenden olursa olsun mutlaka uzmanlar tarafından destek almalı, evde, aile üyeleri tarafından tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Çocuğunuzun dışkısını altına kaçırma problemi var ise öncelikle çocuğunuz ile bu konuyu uygun bir dille konuşmalı ve en kısa sürede hekimlere başvurmalısınız. Hekim kontrolü dışında uygulanan tedavi yöntemleri, problemi çözemeyeceği gibi daha büyük problemlere yol açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.