Bebeklerin Yanaklarının Soğuk Olmasının Nedeni Nedir?

0 127

Bebeklerin Yanaklarının Soğuk Olmasının Nedeni Nedir?

Bebekler anne karnında oluşum süreçlerinden itibaren farklı bir gelişim geçirmekte ve ardından dünyaya gelerek farklı bir ortama girmektedir. Bu ortam değişikliği ve koşullar bebeğin gelişimini etkilemekte ve vücudunun farklı tepkiler vermesine neden olmaktadır. Bu tepkilerden biri de bebeklerin yanaklarını soğuk olmasıdır. Bu konu hakkında herhangi bir şekilde kesin kanıya varılmamış olsa da bebeklerin yanaklarının soğuk olmasının çeşitli sebepleri vardır.

Bebeklerin yanaklarının soğuk olması ortam ısısını düşük olmasından kaynaklanabilir. Aynı zamanda bebeğin hasta olmasından ya da hasta olacak olmasından da kaynaklanması mümkündür. Ancak baz bebekler soğuk bir tane sahiptir ve vücut aşıları düşük olduğu için yanaklarını soğuk olduğu zannedilir. Bu gibi durumlarda endişe etmemek ve bebeğin sağlıklı olup olmadığını anladıktan sonra müdahale etmek gerekmektedir.

Bebeğin yüzü hiç ısınmıyor ve vücudunun çeşitli bölgeleri de soğuk oluyorsa bu gibi durumlarda alanında uzman doktorlara danışılmalı ve bebeklerin yanaklarının soğuk olmasının nedeni nedir? Sorusu sorulmalıdır.

Alanında uzman doktorlar gerekli tetkikleri yaptıktan sonra bebeğin vücut sıcaklığı sebebiyle mi soğuk olduğu yoksa hasta mı olduğu anlaşılacaktır. Peki, bebeklerin üşüdüğü nasıl anlaşılır?

Bebeklerin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Yeni anne olmuş kişilerin merak ettiği sorulardan biri de bebeğin üşüdüğü nasıl anlaşılır? Sorusudur. Bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamak için uygulanabilecek en kısa yol bebeğin göğsüne dokunmaktır.  Bebeğin ensesine dokunarak da üşüyüp üşümediğini anlamak mümkündür.  Ancak bebeklerin üşüyüp üşümediğini  ve vücut  sıcaklığının düşük olup olmadığını el yolu ile anlayamayan  kişilerin termometre kullanması ve dereceye bakması önerilmektedir.

Tüm bu yollardan yararlanarak bebeğin üşüyüp üşümediğini anlayabilir ve  herhangi bir olası olumsuzluğun ya da krizin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Bebekler Kaç Derecede Üşür?

Bebeklerin vücut sıcaklığı da yetişkinin vücut sıcaklığı gibi belirli derecelerde sabit kalmalıdır. Bu sabitliğini korunmaması ve belirli bir derecenin altına düşmesi durumunda bebeklerde üşüme görülür. Bebeklerin vücut sıcaklığının koltuk altlarından ölçülmesi durumunda alanında uzman doktorların belirttiğine göre vücut sıcaklıkları 36.5-37.5 aralığında olmalıdır. Vücut sıcaklıklarının bu derecenin üstünde olması ateşi altında olması ise üşümeye neden olur. Bu nedenle bebeklerin vücut sıcaklığı sıklıkla kontrol edilmeli ve belirlenen derecelerin altında ya da üstünde olması durumunda  alanında uzman doktorlara  gidilerek muayene gerçekleştirilmelidir. Bebeklerin ideal vücut sıcaklığı  öğrenilmeli ve  vücut sıcaklıklarının 36 derecenin altına düşmesi durumunda üşüyecekleri konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Bebeklerde El Üşümesi Neden Olur?

Bebeklerde El Üşümesi Neden Olur
Bebeklerde El Üşümesi Neden Olur

Yeni  ebeveyn olmuş kişilerin merak ettiği sorulardan biri de bebeklerde el üşümesinin sebebi nedir? Sorusudur. Genel olarak inceleme gerçekleştirdiğinde bebeklerde ellerin ve ayakların sıcaklığının vücudun diğer bölgelerine göre daha az olduğu görülür. Bu durumun sebebi kan dolaşımının en son ellere ve ayaklara geliyor olmasıdır. Bebeklerde de yetişkinlerde olduğu gibi ellerin ve ayakların vücudun diğer kısımlarına göre daha soğuk olması oldukça normaldir. Bu gibi durumlarda vücudun kontrol edilmesi ve vücut sıcaklığının genel olarak çok olması durumunda doktor kontrolüne gidilmesi önerilmektedir.

Bebekler Uyurken Üşür mü?

Bebeği olan kişileri en çok endişelendiren konulardan biri de bebekler uyurken üşür mü konusudur. Pek çok kişi bu konunun cevabını bilmese de alanında uzman doktorlar gerekli açıklamaları gerçekleştirmiştir. Bebekler uyurken çeşitli hareketler gerçekleştirerek üstlerinin açılmasına neden olabilir. Bu durumda gece boyunca üzeri açık bir şekilde yatan ve üzerinde herhangi bir şey bulunmayan bebeklerin üşümesi mümkündür. Fakat bebeğin mevsime uygun bir şekilde giydirilmesi durumunda  uyurken üşümesi mümkün değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.