Bebeklerde Egzama Tedavisi

Bebeklerde Egzama Nedir

0 111

Bebeklerde egzama tedavisi anlatılmadan önce egzamanın nasıl bir hastalık olduğunu anlatmak gerekir.

Egzama cilt yüzeyinde kaşıntı ve kızarıklıklara neden olan, ciltte yaygın olarak kabarcıklar oluşturan bir deri hastalığıdır. Bu durum; yaş fark etmeksizin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Egzama, tıp dilinde yaygın kullanılan bir form olan, atopik dermatit adıyla da bilinir. Cildi nemlendirme özelliği bulunan bakım ürünleri, şampuanlar ve egzama kremleri kullanımıyla semptomlar azaltılabilir, yok edilebilir. Bebeklik döneminde başladıysa,düzenli bebeklerde egzama tedavisi ile kontrol altına almak mümkündür.

Bebeklerde Egzama Nedir?

Atopik Egzama, ortalama 100 bebekten 20’sinde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Bebeklerin yüzünde, dirsek iç bölgelerinde, diz arka kısımlarında ve boyun bölgelerinde döküntü halinde görülür. İlk etapta konak halinde, saç derisi ve yüzünde başlar. Sonrasında ise, tüm vücuda yayılır. Egzama, kaşıntı sebebiyle, bebekleri ciddi anlamda rahatsız eden bir hastalıktır. İlk etapta normal olup kendi halinde yok olup gidebileceği gibi, ilerlemeye devam edip bebeğinizin hayat kalitesini de düşürebilir. Bu nedenle durumu sürekli olarak takip etmeli ve kontrol altında tutmalısınız. Sizi aşan bir hale geldiğinde ise tıbbi tedavi gerebilir. Bu durumda doktor müdahalesi doğru bir hamle olacaktır. Bebeğinizin hangi derece egzama olduğu, bebeklerde egzama tedavisi sürecinde oldukça önemlidir. Bu yüzden bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

 

Bebeklerde Egzama Tedavisi
Bebeklerde Egzama Tedavisi

Bebeklerde Gelişen Egzamayı Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle; bebeğinize ılık su ile banyo yaptırmak rahatlamasını sağlayacaktır. Ancak banyo süresinin 10 dk’yı aşamasına dikkat edin ve vücudunu güzelce kurulayın. Sonrasında bebeğinizin cildini, bir krem veya losyon yardımıyla nemlendirebilirsiniz. Bu aşamada kullanacağınız ürününün bebeğinizin cildine zarar vermeyeceğinden emin olun. Bazı alerjiler veya cilt hassaslıkları durumu daha kötü hale getirebilir. Bu yüzden cildin küçük ve görünmeyen bir bölgesinde test etmekte fayda var.

Bebeğinizin cildini sürekli olarak temiz tutmalı ve nem ihtiyacını karşılamalısınız. Cilt kuruluğu yaşayan bebekler ise, ekstra bir özen isteyebilir. Cilt tipi, egzamada önemli bir detaydır. Özellikle bebekler için fazlasıyla dikkatli olmak gerekir. Kullandığınız ürünler, araştırdığınız ve güvendiğiniz ürünler olmalıdır. Hafif derece egzama evde tedavi edilebilse de, doktor kontrolünde olması yerinde bir karar olacaktır.

 

Bebeklerde Egzama Tedavisi Hakkında Yorum !

Bebeklerde egzama tedavisi konulu makalemizde tedaviye ve egzama hastalığının ne olduğuna dair bilgiler verdik.

Sizde bildiklerinizi yorumlar kısmında bizimle ve diğer ailelerle paylaşabilirsiniz.

 

Diğer yazılarımızı okumak için ana sayfa adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.