Bebekler Uykusunda Neden Ağlar?

0 56

Bebekler Uykusunda Neden Ağlar?

Bebekler, gelişim döneminde oldukları ve hızla büyüdükleri için uykuda ağlama problemi ile karşı karşıya kalırlar. Dünyaya geldikleri ilk andan itibaren ağlamaya başlayan bebekler kendi ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için sorunlarını ağlayarak dile getirmeye çalışırlar. Bu nedenle bebeklerin uyku sırasında ya da uyanıkken ağlamaları büyük bir problem olarak görülmemeli, bebeğin neden ağladığı çözülmeye çalışılmalıdır. Aksi bir durumda ebeveynler panik olacağı için daha büyük sorunlarla karşılaşılması olası olacaktır. Peki, bebekler uyku sırasında neden ağlar?

 Bebeklerin uyku sırasında ağlama sebepleri arasında pek çok maddeden bahsetmek mümkündür. Kabus görme, gaz sancısı yaşama, altını kirletme, yanma hissi duyma gibi pek çok faktör bebeğin uyku sırasında ağlamasına neden olabilir. Bu durumların hangisinin olduğunu anlamak içinse bebeğin ağlaması gözlemlenmeli ve buna bağlı olarak hareket edilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeğim Sürekli Alttan Gaz Çıkarıyor
Bebeğim Sürekli Alttan Gaz Çıkarıyor

Bebeğin uyku sırasında ağlamasının en büyük nedenleri arasında oldukça sık görülen gaz sancısı bulunmaktadır. Bebekler genellikle uyku sırasında karınları tok olduğunda gaz sıkışması durumunu yaşarlar. Bebeğin gaz sıkışması problemi yaşadığı ve bu nedenden dolayı ağladığını anlamak için bebeğin bacaklarına ve yüzüne bakmak yeterli olacaktır.

Gaz sıkışması belirtileri bebeğin bacaklarını kendine çekmesi, yüzünün kızarması ve ellerinin yumruk şeklini almasından anlaşılabilir. Şiddetli bir ağrıya sebep olan bebeklerde gaz sıkışması dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Bu durum ile karşılaşılması durumunda bebek yavaş bir şekilde kucağa alınmalı ve ardından sırtının sıvazlanarak gazının çıkarılması gerekmektedir. Bebeğin sırtının sızlanarak gazının çıkarılması durumunda gaz sancısı şiddetini azaltacak ve bebek ağlamayı durduracaktır.

Bebeklerde Kabus Görme

Bebeklerde Kabus Görme
Bebeklerde Kabus Görme

Bebeklerde uykuda ağlamaya neden olan faktörler arasında yer alan bir diğer faktör kabus görmedir. Bebeğin doğduğu ilk zamandan büyüyene kadar rüya görmesi mümkündür. Oldukça fazla görülen rüyalarda bebeğin tanımadığı cisimlerin ya da kişilerin yer alması bebeklerde ağlamaya neden olur. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında bebek yatağından alınmalı ve sakinleştirilmeye çalışılmalıdır.

Bebeğin annesinin sesini duyması korkusunu giderecek ve sakinleşmesini sağlayacaktır. Bu şekilde bebeğin ağlama sorunu ortadan kaldırılabilir ve kabus sebebiyle meydana gelen ağlama krizi giderilebilir.

Bebeğin Altını Kirletmesi

Bebeklerde uykuda ağlamaya neden olan  faktörler arasındaki bir diğer faktör de bebeğin altını kirletmiş olmasıdır. Bebekten gelen rahatsızlık hissi ve kötü koku ile altının kirlenip kirlenmediği anlaşılabilir. Bebeğin altının kirlenmesi durumunda bebek ilk olarak sakinleştirilmeli ve ardından ağlaması kesildikten sonra altı değiştirilmelidir. Aksi bir durumda bebeğin altının uzun süre pis kalması hem kesilmeyen ağlamalara hem de tahrişe neden olacaktır.

Karanlıkta Kalmak

Bebeklerde sıklıkla görülen uykuda ağlamanın bir diğer sebebi de karanlıkta kalmaktır. Bebeğin uzun süre çok karanlık bir ortamda kalması güvensiz hissetmesine neden olabilir. Güvensizlik hissi ise ağlama problemini ortaya çıkaracaktır.

Bebekler uzun süre çok karanlık ortamda bırakılmamalı ve bebeğin ağlamasına neden olacak faktörler çevreden uzaklaştırılmalıdır. Bebeklerde karanlık sebebiyle uykuda ağlama problemi yaşanıyorsa ortamın loş halde olmasına dikkat edilmeli ve zifiri karanlık odalardan kaçınılmalıdır. Peki, bebekler uykuda ağladığında ne yapılmalıdır?

 

Bebekler Uykuda Ağladığında Ne Yapılmalıdır?

Bebeklerde uykuda ağlama problemi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle ilk olarak bebeğin neden ağladığı anlaşılmalı ve ardından bebeğin ağlamasını giderecek şekilde faaliyete geçilmelidir. Genel olarak bir değerlendirme yapıldığında bebek ilk önce yatağından alınmalı ve ses ile sakinleştirilmelidir. Sakinleştirme işleminin gerçekleştirilmesinin ardından problemin ne olduğuna bakılmalı gaz sancısı, karın ağrısı, altını kirletme gibi sorunlardan hangisi mevcutsa sorun giderilmelidir.

Kaynak Görseller : Pexels

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.