Bebekle Ten Tene Temas Nasıl Yapılır?

0 41

Bebekle Ten Tene Temas Nasıl Yapılır?

Bebekle ilk temas hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Ten tene temasın yapılmasının birçok avantajı bulunur ve bunlardan biri ise güven duygusunun gelişmesini sağlamaktır. Bebeğin ilk emzirilmesi, anne ile olan ilk teması ve ilk sarılmaları ten tene temas aşamasında gerçekleşir. Ten tene temas her anne ve bebek için önemli bir adımdır.

Ten Tene Temas (TTT) Ne Zaman Yapılır?

Bebekle ten tene temas zamanı bebeğin doğumunu takip eden dakikalar içerisinde yapılır. Bu işlem için vakit kaybedilmeden harekete geçilmesi tavsiye edilmektedir. Uzmanlar tarafından ten tene temas için önerilen zaman aralığı bebeğin doğumunu takip eden dakikalar olarak belirlenmiştir. Bebek doğduktan sonra temizlenmesi ve kurulanması aşamaları gelir. Hasta olmasını engellemek için kurulamadan sonra sıcak ve yumuşak bir battaniyeye sarılarak annesine verilir. Bu aşamada ten tene temas sağlanır.

Ten Tene Temas Esnasında Bebek Nasıl Korunur?

Ten tene temasta bebeği dış etkenlerden korumak için bebeğin temizlenmesi ve battaniye ile korunması gerekir. Battaniyenin temiz, sıcak ve steril olması son derece önemlidir. Yumuşak bir dokusunun olması ve bebeğin canını yakmaması da gerekir. Bebeğin vücudunun bir kısmı anneye temas ederken diğer kısmının ise battaniye ile korunması mümkündür. Bebeğin dış etkenlerden ve havadan korunması için battaniye ile sarma yöntemi uygulanır. Ten tene temas esnasında emzirme bitene dek bebek bu şekilde korunur.

Ten Tene Temas Neden Önemlidir?

Ten Tene Temas Neden Önemlidir
Ten Tene Temas Neden Önemlidir

Ten tene temasın bebek için önemi annesini hissetmesi ve güvende olduğunu anlaması ile başlar. Bu önemin yanı sıra bebeğin büyümesini, süt emmesini ve annesine alışmasını da ten tene temas aşaması sağlamaktadır. Stres seviyesini düşürmek için de uygulanan TTT (ten tene temas) oksijen seviyesini dengeler. Yeni doğan bebeğin dış etkenlere karşı bağışıklığı düşüktür. Bu ten tene temas ile annenin vücudunda alacağı bakteriler ile hem dış etkenlere karşı daha güçlü hale gelirken hem de dış dünyaya alışması daha kolay olur.

Ten Tene Temasın Anne İçin Önemi Nedir?

Ten tene temasın anne için önemi bebeği ile bağ kurabilmesidir. Ayrıca emzirmeye başlaması, vücudunun rahatlaması ve bebeğinin güvende kalmasını sağlaması da önemli avantajlardan biridir. Annenin de stres seviyesinin düşmesini ve rahatlamasını sağlayan bu temas hali, oksitosun hormonunu etkiler. Tüm bunların yanı sıra anne sütü üzerinde de etkisi olan ten tene temas her iki canlı için de önemlidir.

Ten Tene Temas Ne Kadar Sürer?

Ten tene temas süresi emzirme süresi ile paraleldir. Ortalama 60 dakika sürebileceği gibi daha kısa ya da daha uzun sürmesinde de herhangi bir sorun yoktur. Ancak genellikle 60 dakikalık bir sınırlama uygulanır bunun sebebi bebeğin dışarıdan bakteri almaya çok müsait olmasıdır. Ten tene temasın ardından bebek tekrar korumaya alınır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.