Bebeğim Sürekli Alttan Gaz Çıkarıyor Ne Yapmalıyım?

Bebekler Gaz Neden Olur

0 94

Yenidoğan bebeklerde görülen en büyük problemlerden biri gaz problemidir. Bu problemin en şiddetli haliyle kendini gösterdiği dönemler ise; 2 – 4 ay arasıdır. Bu aylar, bebeklerin en sancılı dönemleridir.

Bebeklerde gaz problemi, doğumdan sonraki yirminci gün meydana gelir. İlk yirmi gün güçsüz olan ağız içi adalelerinin güçlenmesiyle, çocuk hava yani gaz yutmaya başlar. Bu da bazı anlarda çok şiddetli gaz sancılarına neden olarak tüm aileyi ayağa kaldırır.

Bebekler Gaz Neden Olur?

Aklımıza gelen bebeğim sürekli alttan gaz çıkarıyor sorusu bizi telaşlandırmalı mı ?

Birçok anne bebeğim sürekli alttan gaz çıkarıyor gerekçesiyle araştırmalar yapmakta ve bu durumun sebebini araştırmaktadır. Peki bebekler neden sürekli gaz çıkarır?

Gaz çıkarmamak insanın doğasında olan fizyolojik bir olaydır. Vücudumuzda biriken havayı bir şekilde dışarı bırakmaktır. Bunun sürekli ve daha aşırı olması ise, beslenmeye bağlı olabilir. Örneğin süt ve süt ürünleri fazla tüketildiğinde gaz yapmaktadır. Eğer bebeğimiz anne sütü emmiyorsa, bebeğinizle içirdiğiniz süt veya mama gaz yapıyor olabilir. Bu da bebeğinizin çok sık gaz çıkarmasına neden olur. Eğer bebeğimiz sık sık karın ağrısı yaşıyor ve ağlıyorsa, gaz sancısı olma ihtimali yüksektir. Gaz sancısı olan bebekler yoğun bir sancıya maruz kalarak zor zamanlar geçirirler. Vücutlarında biriken gazı çıkarmaya başladıklarında da bu sürekli bir gaz çıkarma durumuna sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinizin durumunu gözlemlemeli ve sancısı olduğunda masaj yaparak durumu kolaylaştırmalısınız.

Bebeğim sürekli alttan gaz çıkarıyor diye endişe oluşması çoğu zaman gerekmemekte olup asıl tersi durumda daha kontrollü davranmak gerekebilmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Gaz Sancısının Sebepleri Nelerdir ?

Yetişkinlerde de görülen bu fizyolojik durum, bebeklerde neden böyle bir probleme sebebiyet veriyor? Bu sorunun yanıtı aslında çok basit. Yetişkinler, kişiye göre farklı seviyelerde hareket edebilmekte ve gaz problemlerine engel olabilmektedir. Ancak bebekler hareket edemediğinden bu dönemi zorlanarak geçirirler. Hareket etmeye başladıklarında ise, bu durum daha az acı vermeye başlar ve zamanla yok olur.

Örneğin; ameliyat olan yetişkin hastalar, çok kısa sürede ayağa kaldırılarak yürütülürler. Çünkü yürümedikleri takdirde korkunç gaz sancıları yaşayacaklardır. Aynı durum bebekler de belli aylarda yaşanır ve gaz sancıları 4. aydan itibaren hareketlenmeye başlamaları ile birlikte son bulur. Nihayet bebek hareket edebilmekte, yuttuğu havayı dışarı çıkarabilmekte ve gaz sancısını önlemektedir.

Makalemizde bebeğim sürekli alttan gaz çıkarıyor problemini ve çözümünü ele aldık siz de bu konu hakkında yaşadığınız tecrübelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilir sorun yaşayan diğer ailelere tecrübelerinizi aktarabilirsiniz

Diğer makalelerimiz için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.