Bebeğim Öksürüyor Ne Yapmalıyım ?

Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir

0 52

Bebeklerde öksürük, özellikle soğuk kış aylarında sıklıkla görülür. Bil hassa geçmek bilmeyen kuru öksürükler için doğru bir tedavi uygulanmalı ve titiz davranılmalıdır. Bebeklerde; soğuk algınlığı, grip ve nezlenin sebep olduğu öksürükler meydana gelebilir. Bu içeriğimizde bebeğim öksürüyor ne yapmalıyım sorusuna detaylı yer vereceğiz.

Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

 

Bebeklerde; özellikle sonbahar ve kış aylarında hava değişimi kaynaklı öksürükler oluşabilir. Bu nedenle pek çok anne bebeğim öksürüyor şikayetiyle doktorların kapılarını aşındırıyor.

Peki bebeklerde öksürük nasıl geçer?

Emzirme dönemini içindeki bebeklerin öksürük problemi varsa, düzenli emzirmek öksürüğü geçirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca; bebeğe buhar uygulayarak da öksürük yatıştırılabilir.

Bebeğin yaşına ve fiziksel özelliklerine göre farklı tedavi yöntemleri denenebilir.

Özellikle de 1 yaşından büyük bebekler için; yarım bardak ılık suyun içine biraz bal ekleyip 3-4 damla limon damlatılarak içirilebilir. Böylelikle öksürük yavaş yavaş geçer.

Öksürüğü günlerce süren çocukları kesinlikle bir doktora götürmek gerekir. Muayene ile öksürüğün kaynağı tespit edilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Bebekler için yaşına uyan öksürük şurupları da kullanılabilir. Ayrıca ciddi sebepleri olamadığı sürece, bebeklerde öksürük doğal yollarla geçebilir.

Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sizde bebeğim öksürüyor ne yapmalıyım sorusu ile bizlere geldiyseniz bebeklerde ortaya çıkan öksürükleri yok etmek için, bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Örneğin; 1 yaş üzeri bebekler için, karışık bitki çayları yapılarak biberon ile verilebilir. Karışık bitki çayı yapılırken; elma kabuğu soyulur, sonra bir miktar ıhlamur, 2 adet karanfil ve biraz tarçın kabuğu karıştırılarak kaynatılır. Bu karışım ılık hale geldikten sonra bir kaşık bal eklenir. 1 yaş üzerindeki çocuklar bu çayı rahatlıkla tüketebilir.

Bebek Öksürüğünde Ne Yapılmalı ?

Bunun dışında biraz karabiber ile 2 tatlı kaşığı dut pekmezi karıştırılarak günde bir defa bebeğe verilebilir. Bu karışım da bebeklerde oluşan kuru öksürük için kısa sürede etki edecektir. 1 yaşın altındaki bebekler için ise ıhlamur ve ayva yaprağı karıştırılarak çay yapılıp kullanılabilir.

Bebeklerin yaşlarına ve bünyelerine göre farklı bitkiler kullanarak çaylar veya karışımlar hazırlayabilir, bebeğinizle verebilirsiniz. Ancak bebeğinizin bu bitkilere karşı alerjik bir reaksiyon göstermeyeceğinden emin olmalısınız. Bu yüzden öncelikle bebeğinizin alerjisi olan bitkileri bilmelisiniz. 

Bu makalemizde bizlere yöneltilen bebeğim öksürüyor ne yapmalıyım sorusuna problemin kaynakları ve çözüm yöntemleriyle ilgili bilgi vermek istedik.

Her zaman hatırlatmayı üzerimize borç bildiğimiz gibi sizde bebeğiniz sağlığında bizlerden alınan ön bilgiden sonra olumlu olumsuz sorunu önemsemeksizin google araştırmalarınızı bizimle bırakıp doktora gitmenizi önemle tavsiye ederiz.

Daha fazla içerik için ana sayfamızı ziyaret ederek pek çok konuda ön bilgi edinebilirsiniz.

Sizlerde bebeğim öksürüyor ne yapmalıyım sorusuna cevap arayıp tıbbi veya doğal çözümlerinizi yorumlar kısmında bizlerle ve ailelerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.