Bebeğim her şeyden korkuyor neden?

Bebeklerde Korku Nedenleri Nelerdir?

0 47

Yetişkinler bireyler için normal olan bazı ses, görüntü veya hayvanlar; çocuklar için ürkütücü olabilir. Korku tam anlamıyla kötü bir duygu değildir, doğal bir tepkidir. Bebeklerin özellikle karanlıktan, gürültüden, yabancı kişi ve hareketlerden, uzun süren sessizlikten, ani davranışlardan, sudan ve daha birçok şeyden korkması doğal bir tepkidir. Buna reflex de diyebiliriz. İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar. Bebeklerin bilmedikleri şeyleri düşünürsek bunlar oldukça normal. Bebeğim her şeyden korkuyor diyorsanız, doğru yerdesiniz.

Bebekler; yenidoğan evrelerinde ani ses ya da dokunma ile birlikte sıçrar, kolları iki yana açar ve gözlerini hızlıca kırparlar. Bu durum bir çok anne tarafından korku reaksiyonu sanılsa da, doğal bir yenidoğan refleksidir ve Moro refleksi olarak bilinir. Bebeklerin 4-6 aylarında kendiliğinden kaybolur. Anneler bu tarz tepkilere karşı bebeklerini sessiz, loş bir ortamlarda yatırsa da, doğru olan bebeğin dışarıdan gelen ses ve tepkileri algılayabileceği bir ortamda uyumasıdır. Çünkü zaten bebek anne karnındayken böyle bir ortamdadır.

Bebeğim her şeyden korkuyor
Bebeğim her şeyden korkuyor

Bebeklerde Korku Nedenleri Nelerdir?

Bebeğim her şeyden korkuyor mu diyorsunuz? İşte detaylar..

Pek çok ebeveyn bebeğim her şeyden korkuyor diyerek bunun sebebini merak etmektedir.

İşte bebeklerde korkunun sebepleri..

  • Çocuğun zeki olması, zihninde pek çok farklı düşünceyi birlikte barındırarak geniş bir düşünce havuzu yaratması dış dünyayı ona karmaşık ve tehlikeli gösteriyor olabilir.
  • Deneyimsizlik de korkuya neden olabilir. Banyo küveti ele alalım; akardan suyun akıp gittiğini gözlemleyen çocuk, küvete girdiğinde kendisinin de aynı şekilde akıp gitme ihtimalinden korkabilir. 
  • Çevresindeki her şeyin kendinden çok daha büyük olduğunu fark eden çocuk, boyut farkından dolayı korku duyabilir ve kendini tehlikede hissedebilir.
  • Her çocuğun kendine özel bir dünyası vardır. Hayal gücü geniş olan bir çocuk için bu durum korku kaynağı olabilir.
  • Hatırlama kapasitesi çocukların 1 yaşından itibaren artar. Küçük bebekler ise, genellikle üzücü ve korkutucu deneyimleri kolay unutur. Ancak 1 yaşından itibaren masal kahramanlarının yaşadıkları kötü olaylar bile korku sebebi olabilir. Salıncakta uçmak, merdivenlerden düşmek, kedi – köpek saldırısı gibi olaylar kalıcı korkulara sebebiyet verebilir.
  • Yürümeye başladıktan sonraki dönemde çocuğun hareketlik seviyesi giderek artar. Her şeyi keşfetme ve deneyimleme arzusu açığa çıkar. Bu dönemde de çocuk, keşfettiği şeyleri yanlış yorumlayıp korkabilir. 
  • Ebeveynlerin korkulu, endişeli ve agresif ruh hallerinde olmaları da çocuğu tedirgin edebilir ve kendini tehlikede hissetmesine yol açabilir. Çocuk; gerek ebeveynlerinin gerekse arkadaşlarının başına gelenlerden etkilenip kendi başına da gelecekmiş gibi hissedebilir.

 

Bebeğim her şeyden korkuyor diyenler için makalemizde detaylara yer verdik siz de yaşadığınız sorunları ve ürettiğiniz çözümleri yorumlarda bizlerle paylaşabilir benzer sorunları yaşayan ailelere doğal çözümlerinizi aktarabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.